Bez kategorii 

Czołowe kraje UE zakazują sprzedaży polskiego mięsa. Wszystko dzięki działaniom opozycji!

Udostępnij:


niewygodne.info.pl

 

W 2017 roku wartość eksportowanego z Polski mięsa osiągnęła blisko 5,5 mld euro (ok. 23,5 mld zł) i była najwyższa w historii. W 2018 roku wspomniany rekord został prawdopodobnie pobity. Wszystko może się jednak załamać za sprawą nielegalnego uboju chorych krów w rzeźni w Ostrowi Mazowieckiej. Wysłani na miejsce dziennikarze TVN zrobili swoje, a materiał poszedł w świat. Tylko wczoraj polskie mięso było wycofywane z Portugalii, Finlandii oraz Szwecji. Mogą cieszyć się Niemcy, dla których zmniejszenie eksportu polskiego mięsa jest szansą na zwiększenie własnego.

Dobra reputacja i pozytywne opinie w świecie biznesu to coś niezwykle ważnego. Bez nich osiągnięcie sukcesu jest praktycznie niemożliwe. Czarny pijar uderzający w danego przedsiębiorce to śmiertelne zagrożenie. Czarny pijar uderzający w daną gałąź gospodarki, to śmiertelne zagrożenie dla całej tej gałęzi. I nie ma tu znaczenia, że zawinił tylko jeden przedsiębiorca.

Pomimo zapewnień Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka o tym, że rzeźnia w Ostrowi Mazowieckiej, w której dokonywano nielegalnego uboju chorych krów została zamknięta, a jej właściciel poniesie odpowiedzialność karną, w wielu krajach UE, do których eksportowano polskie mięso pojawiło się spore zaniepokojenie. Dla przykładu – portugalskie media szeroko komentują informację, według której mięso z nielegalnego uboju z Polski miało być dystrybuowane w tym kraju (oprócz Portugalii mięso to trafiło również do Finlandii, Węgier, Estonii, Rumunii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Litwy oraz Słowacji).

Z kolei w Finlandii wybuchła niemal panika. Fińskie media szeroko informowały o ustaleniach zawartych w wyemitowanym przez TVN24 reportażu “Superwizjera”, ujawniającym niezgodny z przepisami proceder uboju oraz dalszy obrót mięsem chorych i nieprzebadanych krów. Nie powinno to nas jednak dziwić. Otóż Polska – zaraz po Niemczech – jest dla Finlandii głównym dostawcą mięsa.

Zaciekawi Cię również:

Napisz komentarz