Wiadomości 

Rząd idzie na wojnę z kierowcami. W życie wchodzą wkrótce rygorystyczne nowe przepisy i opłaty

Udostępnij:

Minister od spraw nt. smogu Piotr Woźny przyznaje, że

Walka z zanieczyszczeniem powietrza stanęła w miejscu. Już niedługo wejdą w życie przepisy, które pozwolą wyeliminować z polskich dróg auta z silnikiem diesla.

Pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze” przedstawił opinii publicznej plan walki z tym problemem.

W pierwszej kolejności rząd chce podjąć walkę z wycinaniem filtrów cząstek stałych oraz uszczelnienie kontroli na stacjach kontroli pojazdów. Tym sposobem zdaniem polityka – uda się wyeliminować pojazdy z nielegalnie usuniętymi filtrami.

Piotr Woźny dodaje, że stacje kontroli pojazdów będą zobowiązane do wykonania określonych badań w celu wykrycia braku filtra cząstek stałych. Wlasciele punktów będą zobowiązani także do posiadania urządzeń wykrywających poziom emisyjności tych samochodów.

Konieczne będzie też rejestrowanie całego badania technicznego – zarówno dźwięku, jak i obrazu. Zdaniem ministra czynności te doprowadzą do pozbycia się problemu wycinania filtrów cząstek stałych.


Resort przedsiębiorczości rozważa także scenariusz niemiecki, gdzie coraz powszechniej stosuje się zakazy wjazdu dla aut ze stosunkowo nowoczesnymi dieslami.

Zaciekawi Cię również:

Napisz komentarz