Wiadomości 

Sejm podjął decyzję. Będziemy płacić emerytury 50 tys. Żydom

Udostępnij:

Tak jak było to już zapowiadane przez  izraeski dziennik, ponad 50 tysięcy mieszkańców Izraela polskiego pochodzenia będzie mogło ubiegać się o wypłacaną przez Polskę emeryturę w wysokości 100 euro miesięcznie. Polska pokryje również koszty zagranicznych przelewów. Podczas głosowania przeciw było jedynie dwóch posłów.

Przemysław Wipler,  który wówczas jeszcze jako poseł głosował przeciw,  tak na swym Facebookowym profilu skomentował całą sytuację:

“- Tylko dwóch posłów (w tym ja!) głosowało przeciw przepisom, umożliwiającym wypłacanie przez ZUS specjalnych dodatków emerytalnych m.in. ofiarom niemieckiego totalitaryzmu! Znowu miałem racje, znowu byłem prawie sam – naprawcie to za rok! Ciągnę ten temat, nie odpuszczam!”- dodaje niedawny polityk ugrupowania Janusza Korwin Mikke.

Atak banderowca na Polaków w Lublinie. W porę reagowała policja. “Głupie Polaki! Poza*****alam i UBIJĘ jak…”

Świadczenie ma dotyczyć Żydów o polskich korzeniach, którzy przeżyli Holocaust, bądź w inny sposób ucierpieli przez nazistowskie lub sowieckie represje do 1956 roku. Liczba osób nie mieszkających w Izraelu, a rozsianych po całym świecie, którzy mogą wystąpić o wypłaty, jest bliżej nieznana.

Bez wątpienia decyzja,  która została podjęta w 2015 roku przez rząd Platformy Obywatelskiej będzie na lata wielkim obciążeniem dla naszego budżetu.

Ukraiński parlament wysyła roszczenia terytorialne. Chcę od Polski tych ziem [foto]

Do tej pory Żydzi nie otrzymywali od naszego kraju żadnych świadczeń.

To ma się zmienić – pisze Raphael Ahren. Od października 2014 roku pieniądze na konto we własnym kraju otrzymają mieszkańcy krajów Unii Europejskiej, a od kwietnia 2015 – wszystkich pozostałych krajów. Polska ma też pokrywać koszta wysyłki pieniędzy. – Polacy nie ponoszą odpowiedzialności za Holocaust, ale powinni zatroszczyć się o tych, którzy cierpieli na terytorium ich kraju.

– “The Times of Israel” cytuje Bobby Browna z organizacji Holocaust Era Asset Restitution Taskforce.

Zaciekawi Cię również:

Napisz komentarz